Menu

Børneudviklingstræner på plads

image
Simon Kammer
19. august 2022 kl. 22:56

Det er en fornøjelse at kunne præsentere Kristian Møller Sørensen, som senest har spillet på 1. senior og stadig er aktiv på futsal-holdet. Kristian har tidligere været Ungdomstræner i klubben, og har en civilbaggrund som skolelærer.

Kristian skal primært fungere som trænernes træner, og være en sparringspartner for vores trænere på U7-U12.

Kristian skal primært have fokus på:

  • Kvalificerer træningsmiljøet med henblik på dygtigere, gladere og sundere børn
  • Kvalificerer træningsmiljøet ved at coache og træne børnetrænerne
  • Primært være ude på banen, og bruge sin tid og kvaliteter der

"Jeg glæder mig til at komme ud på banerne og sørge for en masse smil, glæde og fællesskab for klubbens fremtid”, kommer det fra den nyudnævnte Børneudviklingstræner Kristian.

Fodboldchef Nicolaj Berendt fortæller: “Det er en vigtig rolle Kristian skal udfylde. Vores børnesegment er selvsagt en vigtig del for klubbens fremtid, og derfor er det vigtigt ikke kun at fokusere på spillerne, men også hele tiden bestræbe os på at gøre vores trænere bedre. Kristian kommer med et næsten unikt kendskab til klubben, og har en baggrund som vil være en gevinst ude på træningsbanerne.”

Luk